Boşanma Sürecinde Boşanma Avukatı Tutulmalı mı?

0

Boşanma davalarının her geçen gün artış gösterdiği son yıllarda; Aile Hukuku konusunda uzman boşanma avukatlarının önemi de ön plana çıkıyor. Boşanma sürecinde tarafların taleplerini doğru iletememeleri, davanın görülmesi sırasında gerekli kanıtları sunamamaları nedeniyle hak kayıpları söz konusu olabilmektedir. Kayseri boşanma avukatı tarafından açılan boşanma davalarında; boşana kararını veren çiftlerin bu tür hak kayıplarından korunması sağlanmaktadır. Pembe hayallerle başlayan evliliklerin sürmeyip boşanma noktasına gelinmesi halinde; ortak çocukların velayetinden mal paylaşımına kadar pek çok konu sorun haline gelebilmekte ve tüm bu sorunların çözümünde boşanma avukatının tutumu önem kazanmaktadır.

Evlilik birliğinin temelinden sarsılması açıklamasıyla başlayan boşanma davalarında; anlaşmalı ve çekişmeli boşanma olmak üzere iki grup davayla karşılaşılmaktadır. Anlaşmalı boşanmada; taraflar boşanma davası öncesinde evlilik ile birlikte edinilen her şeyin paylaşımına karar vermekte ve bunu yazılı olarak ifade ederek mahkemeye sunmaktadırlar. Boşanma avukatları tarafından hazırlanan boşanma protokolünde; evlilik süresince edinilen malların paylaşımına, ortak çocukların velayetinin anne ya da babadan hangisine verileceğine, taraflardan birinin nafaka ya da tazminat ödeyip ödemeyeceğine dair konulara yer verilmektedir. Boşanma protokolü boşanma kararına da esas oluşturmaktadır. Bu nedenle protokolün konusunda uzman bir avukat tarafından hazırlanması ya da her iki tarafın avukatlarının iş birliğiyle hazırlanması sürecin sağlıklı ve sorunsuz işlemesi açısından son derece önem kazanmaktadır.

Çekişmeli boşanmalar ise anlaşmalı boşanmaların tam aksine; boşanma öncesinde taraflar arasında uzlaşma sağlanamaması durumunda gündeme gelmektedir. Bazı durumlarda boşanma kararında bile uzlaşma sağlanamadığından; eşlerden biri boşanmak isterken diğerinin boşanmaya itiraz ettiği görülmektedir. Çekişmeli boşanmalarda; evlilik süresince edinilen malların paylaşımına yönelik karar, ortak çocukların anne ve babadan hangisine verileceğine dair karar, tarafların birbirlerine nafaka, maddi ya da manevi tazminat ödeyip ödemeyecekleri hakkındaki kararların tamamı mahkeme başkanı tarafından verilmektedir. Mahkeme başkanı, bu kararları verirken sunulan kanıtlara ve eşler arasındaki anlaşmazlığa tanıklık eden kişilerin ifadelerine başvurmaktadırlar. Kayseri avukat, mahkemeye tanık ve kanıtların sunulması aşamasında da önemli bir rol üstlenmekte ve davanın seyrini etkilemektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here