Demirtaş: ‘Bu hükümetle elli yıl geçse barışı yakalayamayız!’

0
Demirtaş: 'Bu hükümetle elli yıl geçse barışı yakalayamayız!'

HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş Cnn Türk’te yayınlanan Hafta Sonu Keyfi programına konuk oldu. Demirtaş gündeme dair önemli açıklamalar yaptı.

 

Halkların Demokratik Partisi Eş Başkanı Selahattin Demirtaş Cnn Türk’te konul olduğu programda önemli açıklamalarda bulundu. Demirtaş ihtiyaç olması halinde MHP ve HDP bir araya gelebileceğini söyledi. Seçim sonrasında Türkiye’de yine çatışma olacak diyen Kılıçdaroğlu’na yanıtı ise’Seçim Sonrası çatışma olmayacak.’ oldu.

Biz şeffaflıktan yanayız.

İmralı’da ne konuştuğumuzu biz açıklama taraftarıyız diyen Demirtaş ‘AKP açıklamıyor, AKP’nin demokrasi çıtası çok düşük.’ dedi. Demirtaş İmralı’da; kadın hakları, demokrasi, çevrecilik, ve inanç hakları dahi bir çok konunun konuşulduğunun altını çizdi. Biz çözüm sürecini kadın hakları, demokrasi, çevrecilik, ve inanç hakları ile birlikte götürüyoruz, bütünlükçü bir yaklaşım sergiliyoruz ancak AKP ayrılıkçı bir siyaset yapıyor dedi.

Cumhuriyet olayları

Charlie Hebdo ve Cumhuriyet gazetesi olaylarını da değerlendiren Demirtaş: ‘El Kaide ve IŞİD kendilerine biat etmeyen herkese düşmandır.’ dedi. İslamin adaleti öldürmek değildir diyen Demirtaş Cumhuriyet Gazetesi Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Paris’te gösterdiği dayanışmanın benzerini göstermiştir dedi. Hükümetin IŞİD ve El Kaide’nin baskısını atlatmak için Cumhuriyete baskı yaptılar.

IŞİD’in Kobani deki Şengaldeki katliamın arkasında hiç kimsenin durmaması lazım diyen Demirtaş, ‘Astsubay kaçırıldı ve hemen geri alındı, Musul rehineleri alındı. Türkiye IŞİD ile açık açık müzakere yaptı. IŞİD AKP için bir telefon kadar yakın.’ Militanların tamamı Türkiye’den geçtiğini belirten Demirtaş, Davutoğlu’nun IŞİD’lileri Türkiye üzerinden turist olarak geçtikleri sözünü hatırlattı.

Cizre

Demirtaş ‘Cizre üzerinde süreci bozma denemeleri yapılıyor. Kontröllü bir mesaj verilmek isteniyor. AKP açıkça ben istersem orayı karıştırırım demek istiyor, o plakasız araçların başka bir açıklaması yok.’ dedi.

Çözüm Süreci bu hükümetle elli yıl geçse bile barış ve demokrasi sağlanmaz diyen Demirtaş, ‘PKK ve Öcalan ayrılıkçı bir siyaset izlemiyor.Biz birliktelik üzerine siyaset üretiyoruz.’ dedi.

Türkiye Bölünecek mi?

Biz devleti değil toprağı bölünen bir halkız diyen Demirtaş, sınırların anlamsızlaştırılmasıyla birliktelliğin önemli olduğunu vurguladı.

 

presshaber.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here