Ana SayfaHaberlerSağlıkDijital Diş Hekimligi

Dijital Diş Hekimligi

Dünyanın hızla globalleşmesiyle birlikte teknoloji hız kazanıyor, hayatımızın her alanında teknoloji yerini alıyor. Sağlıkla ilgili alanlarda da hızlı bir şekilde teknoloji ilerliyor ve her şey dijitalleşiyor.

Diş Hekimliği alanında d ijital gelişmeler kaçınılmaz bir halde ilerleme gösteriyor ve diş hekimlerinin endikasyonlarında kaçınılmaz bir yere sahip oluyor.

Estetik diş hekimliğinde tedavinin dijital olarak planlanması, hekimin hem diş teknisyeni ile hem de hastasıyla daha gerçekçi ve etkili bir iletişim sağlamaktadır. Yapılan plan üzerinden üretilen mock-up ile deneme yapılabilmesi ve yüzünde duruşunu görebilme imkanı veriyor.

Dijital Diş Hekimliğinin Avantajları

hakkında dijital dis hekimligi 2

Hastadan ölçü alınırken Dijital Ölçü Sistemlerini kullanmak işi kolaylaştırır. Hastadan ölçü alınırken klasik yöntemde ölçü kaşıkları ile ölçü maddeleri ile ölçü alınır, bu işlem hasta açısından mide bulandırıcı ve zorlu bir süreç olabilir . Dijital sistemde ise ağız içi alınan fotoğraflarla daha konforlu bir ölçü süreci yaşanmaktadır . Bilgisayar destekli olarak yapılan tasarım ve üretim cihazları aracılığıyla yapılan restorasyon modern bir yöntem olarak gelişmiştir.

Dijital olarak a lınmış olan ölçünün üzerinden yapılan tedavi tasarımı dijital ortamda yüksek hassasiyetle yapılıyor. Yapılan dijital tasarım sonrasında üretime geçiliyor. Farklı içerikli CAD-CAM blokları farklı endikasyonlara göre belirlenerek kazıma cihazında yüksek hassasiyetle üretim gerçekleştiriliyor.

Dijital diş hekimliğinde avantajlar çok fazladır, görüntüleme sistemleri de dijital ortamda yerini almıştır. Böylelikle daha az radyasyonla kaliteli görüntü elde edilebilmektedir. Dijital teknoloji kullanılarak alınan tomografi (üç boyutlu görüntüleme sistemi) görüntüleri ile çenede olan tüm yapılar ayrıntılı bir şekilde inceleniyor, herhangi bir patolojik durum olup olmadığı tespit ediliyor, implant gibi tedavilerin planlaması sıfır hatayla yapılabiliyor.

Harabiyetin fazla olduğu dişler için inley, onley ya da kron bilgisayar desteğiyle yapılan dijital tasarımla yaklaşık bir saatlik bir süreç içerisinde üretilerek tedavi tamamlanabiliyor.

Özellikle tedavi için vakti olmayan, tekrarlayan seanslara gelme imkanı olmayan hastalar için bu sistem oldukça uygun oluyor.

Geleneksel yöntemlere göre çok daha hızlı ve hassasiyeti yüksek bir yöntemdir.

Kaynak: http://www.adadent.com.tr/dijital-dis-hekimligi

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Twitter Trollerinden akla ziyan 16 paylaşım

Yeni iletişim teknolojileriyle birlikte gelen "iletişim hali" ve sosyalleşmenin yeni alanlarında...

Sinemanın şefi Fatih Akın’dan lezzetli filmler

Fatih Akın filmlerini neden severiz sorusuna verilebilecek birçok cevap verilebilir. Hikayeleri...

Avuç içi kadar mutluluk veren özel resimler!

Rus Sanatçı  Svetlana Kolosova tarafından avuçlara yapılan resimlerden olan çalışmalar büyük...

10 fotoğrafla Rus fotoğrafçısı Aleksandr Yakovlev’den Büyük Patlama Teorisi

Rus fotoğrafçısı Aleksandr Yakovlev, Büyük Patlama Teorisi adlı çalışmasında un, dans...

Tartışı-Yorum

Düşünebildiyseniz ölün!

Dünyayı gözlerle görmeyin, kaybedersiniz. Kulaklarla işitmeyin, kaybedersiniz. Burnunuzla koklamayın, kaybedersiniz. Uyku, hayatın anlamını (varsa eğer) insana gösterebilecek en kestirme yoldur. Bir rüya gibidir yaşamak, bu cümleyi tekinsiz metnime şiirsellik...

Kara cumartesi; 95 ölü, 246 yaralı

Bu sabah uyandığımda hafta sonu tatili ve çiseleyen yağmurun gölgesinde daha düşünsel bir içeriği olan “zannımın kıpırtıları 2” başlıklı yazımı kaleme almayı düşünüyordum. Ancak öğle saatlerinde Ankara'dan gelen yürekleri...

En çok mor

Sıcak beterdi. Bıyıkları terlememiş bir delikanlılık çağında boncuk boncuk ter atıyordu. Çimento torbaları eşek ölüleri kadar ağırdı. Tuğlalar, yamalı şalvarında kahverengi tozlar bırakıyordu. Yamasını çepeçevre saran alelacele dikişleri hep...