‘İç Güvenlik Paketi’ komisyonda kabul edildi!

0

Kamuoyunda “İç Güvenlik Paketi” olarak isimlendirilen ve tepkilere neden olan Polis Vazife ve Selahiyet Kanunu Meclis İçişleri Komisyonu’nda kabul edildi.

 

Kamuoyunda “İç Güvenlik Paketi” olarak bilinen “Polis Vazife ve Selahiyet Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” Meclis İçişleri Komisyonu’nda kabul edildi. Polise yetki veren tasarı olarak da tartışılan Kanuna göre; Toplantı veya gösteri yürüyüşlerinde, “havai fişek, molotof ve benzeri el yapımı patlayıcılar, demir bilye ve sapan” bulundurulması ve taşınması yasak olan maddeler kapsamında ele alınacak. Toplumsal olaylarda bulundurulması ve taşınması yasak olan suç aletlerini taşıyanlara verilecek cezalar artırılacak. Bunları taşıyanlar, 2 yıl 6 aydan 4 yıla kadar hapis cezasına çarptırılacak.

 Polise arama yetkisi

 Polise yurttaşların üst, ev, araba ve diğer taşınmazlarını arama yetkisi verilecek. Toplumsal olaylarda yurttaşların teşhir edilmesi amacıyla boyalı su da kullanılabilecek. “Yasa dışı örgüt” ve topluluklara ait amblem, işaret taşıyarak veya bunları üzerinde bulunduran üniformayı andırır giysiler giyerek katılanlar; “kanunların suç saydığı” afiş, pankart, döviz, resim, levha, araç, gereçler taşıyarak, bu nitelikte sloganlar söyleyerek veya ses cihazlarıyla yayınlayarak katılanlar 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası alacak. Yine eylemlerde yüzlerini kapatanlara verilen cezalar da arttırılacak. Olaylarda tüm zararlar eylemciler tarafından karşılanacak.

 Kamu düzeni Vali’ye emanet

 Kanun tasarısıyla birlikte Vali, kolluk amir ve memurlarına doğrudan emir verebilecek. Kamu kurum ve kuruluşları, valinin emir ve talimatlarını yerine getirecek; aksi takdirde vali, emir ve talimatlarını kolluk aracılığıyla uygulayacak. “Şiddet olaylarının birden çok ilde yaygınlaşarak kamu düzenini ciddi şekilde bozması halini tespit etme yetkisi” İçişleri Bakanı’nın görevleri arasında yer almayacak. Kamu düzenini, güvenliğini veya kişilerin can ve mal emniyetini sağlamak ve toplumsal olayları önlemek amacıyla vali tarafından alınan ve usulüne göre tebliğ olunan karar ve tedbirlere aykırı davrananlar üç aydan bir yıla kadar hapisle cezalandırılacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here