İran ABD’ye ait iki savaş gemisine mürettebatlarıyla birlikte el koydu

0
ankarada patlama, ankaradaki patlamada ölen kişi sayısı,

İran’ın, Kuveyt ve Bahreyn’e giden 2 ABD savaş gemisine karasularını ihlal ettiği gerekçesiyle el koyduğu, 10 ABD askerini de gözaltına aldığı belirtildi.

 

CNN‘in haberine göre, Farsi Adası yakınlarında yaşanan olayla ilgili ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin, İranlı mevkidaşı Muhammed Cevad Zarif’i telefonla aradığı belirtildi.

Haber’de ayrıca Amerikan askerlerinin “en kısa sürede serbest bırakılacağını” ifade edildi.

 

AP‘nin haberine göre ise Pentagon Sözcüsü Peter Cook, İran‘la temasın kurulduğunu ve askerlerle gemilerin derhal iade edileceğini söyledi.

Beyaz Saray‘dan yapılan açıklamada da, Amerikalı askerlerin serbest bırakılmaları için İranlı yetkililerle görüşmelerin sürdüğü belirtildi.

Öte yandan Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Yardımcısı Ben Rhodes da gazetecilere yaptığı açıklamada, sorunun çözülmesi ve denizcilerin dönmeleri için çalıştıklarını kaydetti.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin de İranlı mevkidaşı Cevad Zarif ile konuyla ilgili bir telefon görüşmesi gerçekleştirildiği açıklandı.

CNN televizyonu üst düzey bir Pentagon yetkilisine dayandırdığı haberinde, botların İran sularına girdiğini ancak bunu kasten yapıp yapmadığının araştırıldığı ifade edildi.
Fox News haber kanalı ise gemilerin İran kara sularına doğru sürüklendiklerini duyurdu.
Pentagon İran’dan gemi personelinin kısa süre içinde yolculuklarına devam edeceğine dair güvence aldıklarını belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here