11.4 C
İstanbul
Çarşamba, Ekim 27, 2021

Reçetemizdeki en etkili ilaç barıştır

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Dikmen kapısı önünde bir araya gelen sağlık sendikaları sokağa çıkma yasakları için basın açıklaması yaptı.

 

Yapılan Basın açıklamasına Ankara Tabip Odası (ATO), Sağlık Emekçileri Sendikası (SES), Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), İnsan Hakları Derneği (İHD), CHP milletvekili Mehmet Tüm, Mustafa Akaydın, Niyazi Nefi Kara, Aytuğ Atıcı, Ceyhun İrgil ve HDP milletvekilleri Adem Geveri, Mehmet Emin Aydın, Garo Paylan katıldı.

 

Grup adına basın açıklamasını okuyan Dr. Onur Karahancı, insan hakları ihlallerinin en acı şekilde devam ettiğini söyleyerek, “Türkiye Cumhuriyeti tarihinde yaşanmadığı kadar uzun ve hukuka aykırı sokağa çıkma yasakları ve sivil vatandaşlara yönelik baskı ve tehditler yaşanmaktadır. Sokağa çıkma yasaklarına elektrik, su, gıda, sağlık hizmeti, telefon internet gibi en temel insani ihtiyaçlardan yoksun bırakmalarda eklenmektedir. Çocukların yaşam hakları ve eğitim hakları ellerinden alınmıştır. Yaşanan bu insan hakkı ihlallerinden sağlık emekçileri de zarar görmektedir. Sağlık emekçileri çalıştıkları hastanelerde tehdit edilip darp edilmektedirler. Adil yargılanma hakkı, düşünce ve ifade özgürlüğü, basın özgürlüğü ihlalleri, keyfi ve uzun süren tutuklanmalar, kadına yönelik şiddet çevre ve ekolojik sorunlar, din ve vicdan özgürlüğü engellerinin yaygın olarak yaşandığı bir dönemdeyiz.” dedi.

 

“HASTAHANELERDE SAĞLIK HİZMETİ SUNMAK İSTİYORUZ”

Defalarca buraya gelerek taleplerini dile getirdiklerini belirten SES Eş Genel Başkanı Gönül Erden, “Öyle anlaşılıyor ki bu iktidar politikalarında ısrarcıdır. Bu ülkede tam anlamıyla hukuksuzluk ve insan hakları ihlali yaşanıyor. Bu hukuksuzluğa dur demek için sokağa çıkanlar da gözaltına alınıp tutuklanıyor. Hastanelere gelen herkes darp ediliyor, hastaneler hastane olmaktan çıkmıştır. Biz hastanelerde sağlık hizmeti sunmak istiyoruz. Hastanelerimizden çekilin. Biz barışı getirene kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Biz bu savaşta yokuz. Bu savaşta barışın yanındayız, bunu dile getirmeye devam edeceğiz. Savaş bir an önce durdurulmalıdır, tekrardan müzakerelere ve barış görüşmelerine başlanmalıdır” şeklinde konuştu.

(Press Haber / Kadir GÜRHAN )

Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,177BeğenenlerBeğen
1,075TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol

Popüler Listeler