Ana SayfaPolitikaSelahattin Demirtaş, "AKP milletvekilleri...

Selahattin Demirtaş, “AKP milletvekilleri Allah’tan çok Erdoğan’dan korkuyor

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş AKP milletvekilleri Erdoğan’dan korkutuğunu söyleyerek, “Öbür dünyada Tayyip Erdoğan’a hesap vermeyecekler, Allah’a hesap verecekler.” dedi.

 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş CNN Türk’te katıldığı Şirin Payzın’ın programında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Erdoğan’dan daha çok korkuyorlar

AKP’nin İslam dinini kullandığını ifade eden Demirtaş, AKP milletvekillerine seslendi. AKP’deki dindar milletvekillerine sesleniyorum diyen Demirtaş, “Siz öbür dünyada Erdoğan’a hesap vermeyeceksiniz, Allah’a hesap vereceksiniz.” dedi. AKP’nin dini kendi çıkarları için kullandığını belirten Demirtaş, AKP milletvekillerinin Erdoğan’dan korktuklarını ifade ederek, “Ortada bir din tüccarlığı var ama bu gören AKP’liler Erdoğan’dan korktuğu kadar Allah’tan kormuyor demek ki. Öteki dünyada Erdoğan’a değil Allah’a hesap verecekler ama demek ki ‘Allah affeder Erdoğan affetmez’ diye düşünüyorlar” dedi.

1 Mayıs uyarısı ve “Kabe” çıkışı

Şirin Payzın’ın konuğu olan HDP EŞ Genel Başkanı Demirtaş, Taksim’de 1 Mayıs kutlamasına yasak getirilmesine sert tepki gösterdi, HDP’lilere “olası provokasyona mahal vermeyin” uyarısında bulundu. Taksim’le ilgili “Kabe” çıkışının amacından sarptırıldığını söyleyen Demirtaş, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun sözlerini eleştirdi. Demirtaş, Üsküdar’daki Kabe maketi ve Kur’an-ı Kerim’li pasta fotoğraflarını göstererek, “Bunlara çıtınız çıktı mı?” diye sordu.

Selahattin Demirtaş, 1 Mayıs’ın Anayasa’ya göre hak olan Taksim’de kutlanmasına engel olan AKP hükümetini “Birebir örnekmiş gibi algılanmasın ama yani Müslümanlar Kabe’ye hacı olmak için giderler. Bir Müslümana hacı olmak için ‘Kabe yerine başka yer başka bir yere git’ denmesi ne kadar abes ise işçilere ‘Taksim’e gitme’ demek o kadar abestir” demiş, Davutoğlu ise “Yahu bu nasıl söz. Biz Kabe’ye laf söyletmeyiz, Kabe’ye şirk koşulmasına izin vermeyiz” ifadelerini kullanmıştı.

CNN Türk’te Şirin Payzın’ın sunduğu Ne Oluyor? programına katılan Demirtaş, sözlerine açıklık getirerek Davutoğlu’nun laflarını çarpıttığını ve meydanlarda bu yalanı kullandığını söyledi.

Kendisinin Kabe’ye şirk koşmadığını söyleyen Demirtaş, Davutoğlu’na AKP’li Üsküdar Belediyesi’nin yaptığı Kabe maketini hatırlatıp şöyle devam etti:

“Başbakan buna (Kabe maketi fotoğrafını göstererek) bir şey dedi mi? Kim şirk koşmuş, biz mi siz mi? Başbakan (Kuranı Kerim pastasını kesme görüntülerini göstererek) buna bir şey demiş mi?”

selahattin demirtaş

10,053BeğenenlerBeğen
244TakipçilerTakip Et
1,038TakipçilerTakip Et

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Stephen Hawking Hakkında 9 Bilinmeyen Bilgi

1. Okulda Kötü Notlar AlırdıGünümüzde Hawking’i parlak bir zeka ile...

En iyi kişisel gelişim filmleri

Kişisel gelişim filmleri son yıllarda artmaya başladı, bunun sebebi ise kuşkusuz...

Evlenecek çiftlere 25 poz önerisi

Ankara'da düğün fotoğrafçısı arayan ve düğün hazırlıkları yapan çiftlere, bu listemizde...

11 madde ile tecavüzcülerin korkulu rüyası Tüfekli teyze

Tecavüz vakalarının çok yaşandığı Hindistan'da, kadınlar da kendi öz-savunmasını gerçekleştirmek için...

Tartışı-Yorum

İleri gitmek için “geriye doğru yoldaşlar”

Araştırma Görevlisi -/Can Irmak Özinanır- Tartışı-Yorum İngiltere’de radikal solcu milletvekili Jeremy Corbyn’in İşçi Partisi’nin liderliğine seçilmesi ezilenlere umut verdiği kadar, egemen sınıflarda bir korku da yarattı. İngiltere sağı Corbyn’i hedefine...

Slavoj Zizek: Türkiye’nin bir devlet olması devletin işlediği suçları aklamaz

Dünyaca ünlü filozof Slavoj Zizek, Cumhurbaşkanı sözcüsü İbrahim Kalın'ın “PKK'nın Marksist-Leninist bir terör örgütü olması, işlediği suçları aklamaz” sözlerine yanıt verdi. Zizek yanıtında "Evet, Türkiye’nin bir devlet olduğu gerçeği de Türk...

İsmail Beşikçi Aziz Sancar’ı Nelson Mandela’yla eleştirdi

Sosyolog İsmail Beşikçi, bu yılın kimya dalında Nobel Ödülü'nü alan Prof. Dr. Aziz Sancar ile ilgili bir yazı kaleme aldı. Aziz Sancar'ı Nelson Mandela ile karşılaştıran İsmail Beşikçi yazısında, "Bilim...