Ana SayfaPolitikaSelahattin Demirtaş, "AKP milletvekilleri...

Selahattin Demirtaş, “AKP milletvekilleri Allah’tan çok Erdoğan’dan korkuyor

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş AKP milletvekilleri Erdoğan’dan korkutuğunu söyleyerek, “Öbür dünyada Tayyip Erdoğan’a hesap vermeyecekler, Allah’a hesap verecekler.” dedi.

 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş CNN Türk’te katıldığı Şirin Payzın’ın programında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Erdoğan’dan daha çok korkuyorlar

AKP’nin İslam dinini kullandığını ifade eden Demirtaş, AKP milletvekillerine seslendi. AKP’deki dindar milletvekillerine sesleniyorum diyen Demirtaş, “Siz öbür dünyada Erdoğan’a hesap vermeyeceksiniz, Allah’a hesap vereceksiniz.” dedi. AKP’nin dini kendi çıkarları için kullandığını belirten Demirtaş, AKP milletvekillerinin Erdoğan’dan korktuklarını ifade ederek, “Ortada bir din tüccarlığı var ama bu gören AKP’liler Erdoğan’dan korktuğu kadar Allah’tan kormuyor demek ki. Öteki dünyada Erdoğan’a değil Allah’a hesap verecekler ama demek ki ‘Allah affeder Erdoğan affetmez’ diye düşünüyorlar” dedi.

1 Mayıs uyarısı ve “Kabe” çıkışı

Şirin Payzın’ın konuğu olan HDP EŞ Genel Başkanı Demirtaş, Taksim’de 1 Mayıs kutlamasına yasak getirilmesine sert tepki gösterdi, HDP’lilere “olası provokasyona mahal vermeyin” uyarısında bulundu. Taksim’le ilgili “Kabe” çıkışının amacından sarptırıldığını söyleyen Demirtaş, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun sözlerini eleştirdi. Demirtaş, Üsküdar’daki Kabe maketi ve Kur’an-ı Kerim’li pasta fotoğraflarını göstererek, “Bunlara çıtınız çıktı mı?” diye sordu.

Selahattin Demirtaş, 1 Mayıs’ın Anayasa’ya göre hak olan Taksim’de kutlanmasına engel olan AKP hükümetini “Birebir örnekmiş gibi algılanmasın ama yani Müslümanlar Kabe’ye hacı olmak için giderler. Bir Müslümana hacı olmak için ‘Kabe yerine başka yer başka bir yere git’ denmesi ne kadar abes ise işçilere ‘Taksim’e gitme’ demek o kadar abestir” demiş, Davutoğlu ise “Yahu bu nasıl söz. Biz Kabe’ye laf söyletmeyiz, Kabe’ye şirk koşulmasına izin vermeyiz” ifadelerini kullanmıştı.

CNN Türk’te Şirin Payzın’ın sunduğu Ne Oluyor? programına katılan Demirtaş, sözlerine açıklık getirerek Davutoğlu’nun laflarını çarpıttığını ve meydanlarda bu yalanı kullandığını söyledi.

Kendisinin Kabe’ye şirk koşmadığını söyleyen Demirtaş, Davutoğlu’na AKP’li Üsküdar Belediyesi’nin yaptığı Kabe maketini hatırlatıp şöyle devam etti:

“Başbakan buna (Kabe maketi fotoğrafını göstererek) bir şey dedi mi? Kim şirk koşmuş, biz mi siz mi? Başbakan (Kuranı Kerim pastasını kesme görüntülerini göstererek) buna bir şey demiş mi?”

selahattin demirtaş

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

En iyi 18 felsefi film!

Sinematopya'nın derlediği en iyi 18 felsefi filmi sizlere sunmak istedik.   1. Rope...

Kayahan’ın herkesin bildiği ve en çok sevdiği 10 şarkısı

Öncelikle yaşadığı rahatsızlık sonrasında, defalarca tedavi sürecine girmesine rağmen 3 Nisan...

Bitcoin’de mum formasyonları ve anlamları

Bitcoin ve kripto paralarda fiyat hareketlerini doğru veya doğruya yakın tahmin etmek piyasada kazanmak için en önemli aşamalardan biridir. Bitcoin ve altcoin fiyat hareketlerinde sıklıkla kullanılan mum formasyonları ve fiyat akış hareketlerini derledik.

Kulaklarınızın duyduğuna inanamayacaksınız, bu ağaç damarlarından akan müzik

Evet, bu müziğe çok şaşıracaksınız, sıradışı bir deney sonucunda ortaya çıkan...

Tartışı-Yorum

Kadim Süryanilerin Akitu Bayramı

Yerinden yurdundan edilen, sürgün halkların derdini en içten şairler dillendirir. Bu sebeple Yuhanna Bar Madeni der ki:“Ey sağduyulu!Ana vatanında kalman,Saygınlığını korur.Hakareti ve acı dolu gurbeti hor gör.Saç, başta oldukça...

Zülfü Livaneli: Türkiye’de faşizmin klasik sacayağı kuruldu

Zülfü Livaneli, Diken'de yer alan "Türk Faşizminin niteliksel dönüşümü" başlıklı yazısında yaşanan son gelişmeleri ve devam eden savaşı yazdı. Tarihten beri Türkiye'de faşizmin klasik faşizmden farklı olduğunu belirten Livaneli,...

Halkın vicdanı; “Gelemem” diyorsun, peki sen bizdeki “öf öf” ü duyuyor musun?

Ne desek, ne etsek, nasıl yapsak bilemiyoruz… Az şey mi yaşadık? Yok, bir şeyler anlatabilmek için yeterli yaşadıklarımız. Çok şey mi yaşadık? Yok, bir şeyler yapabilmek için çok şey...