DİSK, KESK, TTB ve TMMOB’a 1 Mayıs yargılaması

0

1 Mayıs’ı Taksim’de kutlamak istedikleri için yargılanan DİSK, KESK, TTB ve TMMOB yöneticileri için partiler, demokratik kitle örgütleri, kurumlar Çağlayan’da

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB 1 Mayıs’ı örgütledikleri için yargılanıyor. Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde buluşan İstanbullular, “1 Mayıs yargılanamaz” diyor.

Duruşma öncesi basın açıklamasını okuyan DİSK Genel Başkanı Kani Beko, “Padişah fermanını yazdı ve o ferman bizi bugün Çağlayan Adliyesi’nde çağırdu. Biz de bu fermanı yırtmak için bugün buradayız” dedi.

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, KESK Eş Genel Başkanı Lami Özgen, TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı ve dönemin TTB Merkez Konseyi Başkanı Özdemir Aktan’ın İstanbul 28. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılandığını hatırlatan Beko, asıl suç olanın 1 Mayıs^ta Taksim’i yasaklamak olduğunu söyledi.

Kendi davalarını savunmak için adliyeye geldiklerini belirten Beko, “Bu fermana karşı savunma yapmaya değil, milyonlarca işçi ve emekçi adına bu fermanı yargılamaya geldik” dedi.

Beko, bugün 1 Mayıs’ı savunurken, AKP faşizmini de hep beraber yargılayacaklarını ifade ederek, 2015 1 Mayıs’ını başta Taksim 1 Mayıs alanı olmak üzere ülkenin dört bir tarafında kutlamak üzere, dayanışma için gelen herkesi selamladı.

Sendika.org

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here